Historie

Tento ostrov, tedy Isla Margarita (ve volném českém překladu Markétin ostrov) má na svou ne až tak velkou rozlohu poměrně bohaté dějiny. Mezi významné původní obyvatele řadíme především Kariby a Aravaky. Nejdůležitějším bodem v historii ostrova bylo pochopitelně jeho objevení. Islu margaritu neobjevil nikdo jiný, než slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus,  který v roce 1498 objevil území Orinoka. Touto dobou začala španělská kolonizace tohoto ostrova. Práva na dobývání a osidlování pobřeží Venezuely koupil bankovní dům Welserů a kolonizoval ji až do roku 1546. Dalším důležitým rokem se stalo období kolem roku 1777, kdy se Isla Margareta stala oficiálně součástí generálního kapitanátu s názvem Caracas a v roce 1783 založené superintendence Venezuela. Poté, co byla vyhlášena nezávislost tehdejšího seskupení, jež neslo název Spojené státy venezuelské, bylo toto území ještě jednou obsazeno Španěly. Nicméně  Simon Bolívar situaci nepodcenil, znovu dobyl většinu území severu Jižní Ameriky a se svou osvobozeneckou armádou vyhnil  španělské kolonizátory z ostrova Isla Margarita.

V roce 1321 byl sám Simon Bolívar lidmi zvolen jako prezident nové republiky Velká Kolumbie. Po většinu dalších dějin byla země ovládána různými vojenskými diktátory. Po převratu roku 1945 se k moci dostala vojenská junta, která obnovila svobodu a demokracii. Provedla také některé sociální reformy. Nejdemokratičtěji vzhlížející ústava v dosavadních dějinách Venezuely  byla však byla přijata až v roce 1947. Ta však dlouhou dobu nevydržela, jelikož byl nastolen opět vojenský režim, který byl do značné míry represivní. Demokratickou vládu muselo nastavit až lidové povstání, jež obnovilo demokratickou vládu, do jejíhož čela byl dosazen prezident Betancourt. Po vojenském převratu v roce 1962 byly dokonce zakázány levicové strany. Ty ovšem neváhaly a zahájily guerillový boj. Demokracie v politickém životě země tak byla obnovena až po dlouhých letech v roce 1968. Až do devadesátých let se politická situace stabilizovala.

Tato stabilita byla narušena rokem 1992, kdy vypukla dvě povstání.

Isla Margareta nyní spolu se sousedícími ostrovy Isla Coche a Isla Cubagua tvoří venezuelský spolkový stát Nueva Esparta. Důležitá je také smlouva o volném obchodu mezi Mexikem, Kolumbií a Venezuelou, která vstoupila v platnost v roce 1995.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 35°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 36°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.66 CZK

USDUSD = 22.06 CZK

VEFVEF = 0 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist